"סינמה אבות" 2002
על הפרויקט
פרויקט סינמה אבות משלב לימוד "פרקי אבות" ומדרשים בצד לימוד קולנוע. התוכנית יועדה לתלמידי החטיבה העליונה, נתמכה ע"י משרד החינוך ואפשרה תהליך לימודי של פרקי אבות יחד עם הפקת סרט באחד מהנושאים הנלמדים.
"פרקי אבות" ומדרשים משקפים תפיסת עולם הומניסטית דמוקרטית, מעבר למקום ולזמן, מתאימה לכל אדם, בכל תרבות, דת ואמונה.
לימוד פרקי אבות, תוך חשיבה מעמיקה בתכנים שהם דנים בהם, מקביל ללימודי יסודות הכתיבה והעשייה הקולנועית מאפשר לתלמידים לבחון דילמות מתוך מסכת אבות ולתרגם אותן לסיפור אקטואלי מתוך המציאות בה הם חיים, להפיקו לסרט. בכך מסורת ישנה מתרגמת לדיון אקטואלי, שנוגע לתלמיד בחייו ובחוויותיו בימינו אנו.
הסרטים הופקו על ידי התלמידים במסגרת לימודי מגמת קולנוע בבית הספר, בעזרת צוות מקצועי של עמותת להב.
דרך משלי 2001
להיות עם חופשי 2003
חזרה לפרויקטים נוספים
תהליך העבודה
תהליך העבודה בפרויקט התבסס על שיתוף פעולה ושילוב ביו נציגי שתי זוויות הפרויקט: הוראת "פרקי אבות" ומדרשים על ידי המורה התחום בבית הספר, ובמקביל, חשיפה לאומנות כתיבת התסריט, לימוד יסודות הכתיבה הקולנועית, פיתוח חשיבה יצירתית והפקת סרט, על ידי המנחים המקצועיים לקולנוע מצוות עמותת להב.
התלמידים השתמשו במדרשים ואמרות מתוך מסכת אבות. יחד עם המורה ומנחה הקולנוע מצוות העמותה, התלמידים בחרו את המדרש או האמירה המתאים, ניתחו אותו וזיקקו את התמצית, המסר שלו. מסר זה תורגם לסיפור אקטואלי מתוך המציאות היומיומית בה התלמידים חיים.
סיפור ראשוני זה עובד ופותח לתסריט. התלמידים עיבדו והרחיבו את הסיפור הבסיסי: מנחה הקולנוע עזר לתלמידים להבנות את התסריט מתוך עולמם חברתי - תרבותי ומתוך תובנות עצמיות בהתייחס לאמרה הנלמדת.
התסריטים הסופיים הופקו לסרטים בשני ימי צילום חווייתיים, תוך שהתלמידים ממלאים את מרבית תפקידי ההפקה והמשחק.
הסרטים הוקרנו בסינמטק תל אביב.
סרטי הפרויקט יצאו יחד עם חוברת כערכת עבודה והדרכה, המהווה בסיס להפעלות שיאפשרו לבני נוער להתבטא בנושאים הקשורים ל"יהדות".
הסרטים
בית ספר ביאליק – תל אביב, כתה ו'
"בעיטת פתיחה"

ידידות חדשה הנרקמת בין שני תלמידים דחויים בכתה, הופכת את שניהם, מזרים לחברים. תוך התחשבות, רגישות ונתינה אמיתית, יחד אתם אנו מגלים את כוחה של החברות.

 

מבוסס על האמרה: "הוי מקבל את כל האדם בסבר פנים יפות", אבות, א', ט"ו

תיכון פלך ירושלים, כתה ט'
"חברות וחברות"

מוריה, תלמידה מצטיינת, מוחרמת על ידי חברותיה הטובות. בדרך הקשה תגלה מוריה את בדידותו של מי שנלחם מול החברה לבדו על האמת והצדק שלו.

 

מבוסס על האמרה: "יהי ביתך בית ועד לחכמים והוי מתאבק בעפר רגליהם והוי שותה בצמא את דבריהם" אבות א ד'.

תיכון היובל הרצלייה, כתה י'
"ארבע ידיים"

נוגה נקרעת בין אהבתה לנגינה, לבין משטר האימונים הנוקשה של אביה, המורה לפסנתר. הסרט שואל שאלות הנוגעות ללימוד. כיצד צריך להיעשות הלימוד, בדרכי נועם או במשטר קפדני ונוקשה, ובודק את התכונות המאפיינות את המורה האידיאלי.

 

מבוסס על האמרה: "..ולא הבישן למד ולא הקפדן מלמד" אבות, ב', ה'

שותפים
משרד החינוך, המזכירות הפדגוגית –
הועדה ליישום דו"ח שנהר ודו"ח קרמניצר
הפיקוח על התקשורת והקולנוע
עמותת "פרחים"
הסוכנות היהודית לארץ ישראל
Copyright �©, 2000 Lahav npa, All rights reserved
Design by Yoti