על הפרויקט

בפרויקט "סרטים מהחיים" אנו מבקשים לחגוג את העושר והיופי של רב התרבותיות, לתת לגיטימציה לסיפורי תרבות שונים. אנו מבקשים לתת במה לסיפורים שפחות נראים על המסך: לסיפורי ילדים "מהשכונה", לסיפורי העלייה והקליטה של ילדים שחוו עליה בעצמם או דרך הוריהם. אנו רואים חשיבות בהזדמנות להקשיב לסיפוריהם של ילדים החיים בצפון הארץ או בדרומה, שמתמודדים כיום עם מצבי מצוקה שונים שיש לתת להם ביטוי ולעבד אותם, במקביל לסיפורי הצלחה ושילוב, בדרך יצירתית של הפקת סרט קצר (של 12 דקות).

הסרטים מתארים את חוויות ההוויה הרב תרבותית של ילדים החיים בישראל רבתי,  סיפורים מרתקים שינועו בין שמחה לעצב, בין הצלחה לאכזבה, בין כישלון להישג.  

 

"סרטים מהחיים" הינו פרויקט ביוזמה והובלה של עמותת להב- לקידום הערכים בחברה אשר החל לפעול בשנת 2006. בבסיס הפרויקט עומד מודל חדשני לעבודה עם ילדים, המשקף את הרב תרבותיות הישראלית. הילדים, בני 9-14, מ-6 קבוצות שונות ברחבי הארץ, פועלים יחד עם מנחה/ת דרמה ובמאי/ת קולנוע מצוות עמותת להב. באמצעות משחקי דרמה ואימפרוביזציות, יעלו הילדים תכנים אישיים בנושאים כמו: פער תרבותי וכללי, זהות ושייכות, אשר יהוו את הבסיס ליצירת תסריט בעל מבנה דרמטי. בעשיית הסרטים ממלאים הילדים תפקידי משחק והפקה, כשהתוצאה הינה סרטים המשקפים מציאות אחרת– מציאות שבשוליים, לפעמים עצובה ולפעמים שמחה – אך תמיד אמיתית ומרגשת. סרטי הפרויקט משודרים בערוץ הילדים בלווין.

 

פרויקט הפיילוט שהתרחש בשנת 2006 התמקד בילדי עולים, שיקף נאמנה את נחיצותו של פרויקט כזה ואת הצלחתו. הסרטים הביאו את סיפוריהן של ילדות מהגרות עבודה, הממתינות לקבלת תעודת זהות, סיפורו של ילד שאביו רוצה שיהגר לארצות הברית, סיפורה של ילדה ממוצא אתיופי שלאביה אין די כסף לחגוג את בת המצווה שלה וגם בר מצווה לאחיה ועוד. הפרויקט עורר עניין רב בפני הוועדה האקדמית בפסטיבל הבינלאומי לסרטי ילדים "צ'ק ג'וניור" בעיר טרוויזו באטליה, סרטיו הוקרנו בפסטיבל תל אביב הבינלאומי לסרטי ילדים ונוער בסינמטק תל אביב ובמקביל שודרו בערוץ הילדים בלווין.

הפעילות בפרויקט

פרויקט "סרטים מהחיים", מציע תהליך עבודה יצירתי וייחודי, במספר ישובים או שכונות המשקפים את רב התרבותיות הישראלית.

במהלך הפרויקט, קבוצה של 15-17 תלמידים בני 9-14 נפגשת אחת לשבוע במסגרת ביה"ס, למשך 8 מפגשים (אורך כל מפגש שעתיים). את הקבוצה מנחים מנחה/ת דרמה ובמאי/ת קולנוע מצוות עמותת להב בשיתוף מורה מלווה מטעם ביה"ס.

הקבוצה עוברת תהליכי גיבוש המאפשרים יצירת אווירה אינטימית ומכילה. באמצעות הכלי הדרמטי- משחקי תפקידים, אימפרוביזציות וכדומה, מעלים הילדים סיפורים אישיים מעולמם. הסיפורים השונים מתלכדים לכדי סיפור קבוצתי סביב תימה נבחרת. הסיפור עובר טרנספורמציה לכדי תסריט, הנכתב על ידי במאי הקולנוע בשיתוף מלא של משתתפי הקבוצה. לכל קבוצה אוטונומיה בבחירת נושא הסרט, בכפוף להיותו משקף סיפור רב תרבותי. התסריט מצולם בשני ימי צילום מלאים בסיוע אנשי צוות מקצועיים נוספים: צלם, עוזר צלם, סאונדמן, תאורן, מפיקה בפועל ועוזר הפקה. הקבוצה עובדת כגוף אחד, סביב משימת הצילומים, נוטלת תפקידי הפקה שונים ותפקידי משחק מגוונים.

הסרטים (באורך של כ-12דק') מוקרנים בסוכות בערוץ הילדים בלווין וכמו כן מתקיימת הקרנה חגיגית בסינמטק תל אביב.

הפרויקט מאפשר תהליך של העצמה, חיזוק הדימוי והביטחון העצמי ושיפור בתקשורת הבין אישית. בנוסף, הילדים נחשפים ולומדים להכיר את תחום הקולנוע והדרמה ומתנסים בתהליך יצירה ייחודי וחוויתי של סרט עלילתי קצר.

Copyright ©, 2000 Lahav npa, All rights reserved
Design by Yoti